Başlığı siz koyun! - Mete Yarar
23℃
İstanbul
20 Ağustos 2017
Mete Yarar
Mete Yarar

Başlığı siz koyun!

Başlığı siz koyun!

Yazarlar

Büyüklerimin bana öğrettikleri en önemli konulardan birisi, hayatta ilerlerken sık sık fikir almamam üzerineydi.

Hedeflerimi koymamı ve ona odaklanmamı tavsiye ederlerdi. "Zamanı geldiğinde durup nefeslenirken yüzünü gördüklerine soru sor" derlerdi.

Yürürken kulağıma fısıldayanları dinlemememi söylerlerdi.

Son yaşanan Avrupa krizi ile ilgili konular tartışılırken hep bu sözler aklıma geldi.

Türkiye'nin AB yolculuğu ben doğmadan 1963 yılında başladı. Bu yolculuk sırasında o kadar çok kulağımıza fısıldayan oldu ki nereye bakacağımızı şaşırdık.

Çoğu zaman nereye gideceğimizi unuttuk.

O günden bu güne kulağımıza fısıldayanlar önce arkamızdan kuyu kazmaya, şimdi de fikirlerini açık etmeye başladılar.

Bu değişimin ana sebebini ilerde açıklayacağım ama benim takıldığım konu alenen düşmanlık yapanlara dik durulduğunda neden rahatsız olunduğudur.

Geçmişten hatırlatmalar yaparak bugüne gelelim isterseniz, ama çok da geçmişe gitmeyelim...

1994'e gidelim dilerseniz...

Terörün azdığı, ekonomik ve siyasal anlamda sıkıntılı geçen yıllara...

Yer Güneydoğu Anadolu. Müttefiklerimiz ardı ardına açıklamalar yapıyor...

"Sizlere verdiğimiz silahları Güneydoğu Anadolu bölgesinde kullanamazsınız" diyor, bazıları daha da ileriye gidiyor gizli ambargo uyguluyor ve sistemi kitlemeye çalışıyor.

Türkiye AB ülkelerine teröre destek vermemesi gerektiğini hatırlatırken bir yandan da ekonomik problemlerle uğraşıyor.

Bir Avrupa bankasının yurt içinde yaptığı döviz hareketleri herkes tarafından dillendiriliyor ve yazılıp çiziliyor. Türkiye bir gecede yoksul hale getiriliyor.

Bazı Avrupalı parlementerler sömürge valisi gibi ülke içinde dolaşıp talimatlar yağdırabiliyor.

Hatta daha da ileri gidiliyor ve bir komisyon kurulup subaylar memleketimizde karşılarında ifade vermeye gönderiliyor.

Bunları da ülkelerinde teröristleri barındırıp, en önemli kaynakları onlara açarken yapıyorlar.

"Ülkede Avrupa tek seçenek değil Orta Doğu ve Uzakdoğu olmak üzere çalışabileceğimiz bir çok yer var" diyen bir siyasi parti birinci parti oluyor.

Postmodern bir darbe ile devriliyor.

Yazdıkça ve hatırladıkça daha da sinirleniyorum ama maalesef tablo buydu!

Ülke bunları sineye çekip yeniden bir başlangıç yaptı.

O zamanki liberal (Avrupa taraftarları diyelim) kesim ayakta alkışladı. Ülke üstüne düşen her şeyi yaptığı halde bir adım bile ileriye gidilmedi.

Bırakın ileriye gitmeyi artık başka bir modelin konuşulması gerektiğini söyleyen Almanya önderliğinde bir grup oluştu. Hiç bir liberal çıkıp da "Siz ne söylüyorsunuz!" demedi.

Ardından Almanya, Fransa sözde "Ermeni soykırımı"nı tanırken kimse çıkıp da "Sizin işiniz bu değil!" demedi.

Son yaşanan krizde tarihi hatırlatma yapıldığında "Bize Nazi demeyin" diye seslerini yükseltmeye başladılar.

Çıkardıkları yasada "Ermeni soykırımını reddetmek suçtur" diye madde koyarken ifade özgürlüğünü unutanların, Türkiye'ye ifade özgürlüğü hatırlatmaya yüzü olamaz.

Türkiye'nin IŞİD ile mücadele etmediğini ileri süren Batı, El Bab'tan sonra Rakka'ya gitmek istediğimizi söyleyince kulaklarını tıkamayı tercih etti!

15 Temmuz sonrasında NATO üyesi ülkeler kaçak, asi ve darbeci askerleri ülkelerinde muhafaza ederken sizce gerekçeleri neydi?

Ortak bir nokta onları bir araya getiriyor; Türkiye ve İslam düşmanlığı.

Yaz yaz bitmiyor...

Türkiye ne zaman hedeflerini kulaklarına fısıldayanlara bakmadan yaptı, o gün başarıya ulaştı. Bunu yaparken de hep milli kararlar alındı.

"İçimizdeki İrlandalılar, Hollandalılar veya Almanlar" diye artık cümle kurmayacağım, çünkü bugün onlar için söylenecek tek söz; "Onlar hiç içimizde olmadılar!"

Son yaşanan olayları yalnızca "evet" ve "hayır" kampanyası üzerinden okuyabilirsiniz, peki yazdıklarımı nereye koyacaksınız.

Avrupa'nın asıl sorunu, Türkiye'nin bağımsız bir politika izlemeye başlaması ve kendine yeterli hale gelmek için çaba sarf etmesi.

Yorum Yap
Yorumlar
 • Ho

  Yureginize saglik!
  Turkiyenin gururuzunuz!
  Ben bu okuduklarimdan kanatimce su sonuca varabiliyorum;yillarca Avrupa Birligine girme cabalarimiz lehlerine cevirip" sömurge vali" dediginiz deyime benzer sekilde aslinda red etmelerin en buyuk amaclari Turkiye yi bir smörge ulkesi olarak ellerinde tutmak ve kontrol etmektir. Baska aciklamasi olamaz Turkiyenin bagimsizolma cabasi ve gelismesi bir cok sekilde engellendi simdiye kadar. En cok Kurtler kullanildi olmayan bir sorunu, Sorun olarak yarattilar ve hala Ulkemizin aleyhine kullaniyorlar hemen hemen her alanda artik turizmden tutunda toprak alim satimina kadar.. Allah Guzel Yurdumuzun yar ve yardimcisi olsun..

 • Cool_M

  İşte aynen öyle.

 • Melek Parman

  Tüm yazdıklarınızı sonuna kadar evet ama bunu yapmanın yolu sadece tek adamda tüm yetki ile asla olamaz. 15 Temmuz ertesinde olduğu gibi Ortak akıl ve milli mutabakat olmadan huzur da olmaz. Hiç bir radikal değişim yüzde 51 le olmamalı.Madem tek adamlık iyi bir şeydi o neden 15 Temmuz sonrası bir Yenikapı ruhuna önem o verildi? Darbe ve ülkenin Suriyelinin panzehiri milli beraberlik tır dendi. Ne oldu? Milletin bölünmesinden kime fayda gelecek?

 • Cihat Şan

  nokta

 • Mehmet Baş

  Mete Bey, kaleminize sağlık. Güzel bir hatırlatma oldu.

 • Berrin_Ozturk05@hotmail.com

  Bu kadar net anlatılır katılıyorum ve ailece altına imza atıyoruz, düşman artık açık net ortadadır. Allah yar ve yardımcımız olsun selamlar

 • Yaşar Aydın

  Emeği geçenlerden Allah razı olsun, bu millet bu imkanları fazlasıyla hak ediyor.

 • Test

  Anka bu kadar ağır ilerlerken bayraktar nasıl bu kadar çabuk hizmete girdi 2. Sorum neden 1000 km menzilli boranın testi yapılmıyor neden som füzesinin atış testi yapılmıyor