Atatürk'e hakaretten aranan yazar Hasan Akar teslim oldu... - Gündem
21℃
İstanbul
25 Eylül 2017
Flaş gelişme...

Atatürk'e hakaret eden yazar Hasan Akar tutuklandı! Akar, bugün teslim olmuştu...

Atatürk'e hakaretten aranan yazar Hasan Akar hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmesinden 43 gün sonra teslim oldu... Akar mahkeme tarafından tutuklandı...

Gündem
Atatürk'e hakaret eden yazar Hasan Akar tutuklandı! Akar, bugün teslim olmuştu...

Atatürk'e hakaretten aranan yazar Hasan Akar hakkında yakalama ve gözaltı kararı verilmesinden 43 gün sonra teslim oldu...

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi'nce "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ile halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçlarından yargılanan Hasan Akar'ın, "suçun vasfı, mahiyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç ve kaçma şüphesi" bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Hasan Akar hakkında, ''Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme'' suçlarından 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

43 GÜNDÜR FİRARDAYDI

İnternette yayınlanan bir videoda Atatürk'e ve annesi Zübeyde Hanım'a hakaretler ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Hasan Akar firari durumdaydı.

Hakkında yakalama kararı çıkartılan Hasan Akar'ın yargılanmasına bugün Bakırköy 18'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlanacak. 43 gündür firari olan Akar duruşma günü teslim oldu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 9 gün süren soruşturma sonunda hazırladığı iddianamede Akar’ın soruşturmaya konu videoda Atatürk, annesi ve babası hakkında hiçbir tarihi belgeye, gerçekliğe, delile dayanmayan, açık küfür içerecek şekilde Atatürk'ün hatırasına alenen hakarette bulunduğu anlatılmıştı.

Akar’ın "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" ve "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından toplam 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi talep ediliyor.