Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor! - Sağlık
23℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Queen's Üniversitesi açıkladı...

Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor!

Kuzey İrlanda'daki araştırmacılar, aspirinin diş çürümesini geri çevirip dişte oluşan kaviteleri tedavi edebileceğini ortaya koydu. Belfast'taki Queen's Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada, aspirinin diş kökündeki hücreleri uyararak diş yenilenmesini sağladığı tespit edildi...

Sağlık
Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor!

Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor BBC Türkçe'de yer alan habere göre Queen's Üniversitesi Diş Hekimliği ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Ikhlas El Karim, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yapıyor.

Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor İngiltere Diş Araştırmaları Derneği yıllık konferansında sunulan araştırma bulgularında da, aspirinin diş kök hücrelerinin işlevini artırabileceğini ve hasarlı dişin kendini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Aspirinin dişin kendi hücrelerini üretmek için gerekli olan gen imalatına yardımcı olacağının daha önceki araştırmalarda da ortaya konduğu belirtildi.

59b9cd3d61361f14a0430648
Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor Profesör El Karim, çalışmaların bir sonraki aşamasında aspirinin diş dentinini nasıl yenileyebileceğini ve dolgulara olan ihtiyacı nasıl değiştireceğinizi anlamaya çalışacaklarını belirtti. El Karim bununla birlikte aspirinin dişlere enjekte edilmesini de mümkün görmüyor ve ekliyor:

Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor "Bu şu anda bilimsel bir tartışma ve kesinliği yok. Kimseyi aspirini bu şekilde kullanma konusunda cesaretlendirmiyoruz. Amacımız eczacı meslektaşlarımızla yapacağımız çalışmalardan sonra diş için bir şeyler geliştirmeye çalışmak."

Aspirin çürüyen dişlerdeki hücreleri yenileyip tedavi ediyor Uzmanlar, sağlık örgütleri tarafından kabul edilen aspirinin gelecekte diş tedavisinde kullanılması durumunda dünya sağlık sistemi için büyük tasarruf sağlanabileceğini düşünüyor.