Aldattınız Anadolu'yu - Bilal İşgören
23℃
İstanbul
17 Ağustos 2017
Bilal İşgören
Bilal İşgören

Aldattınız Anadolu'yu

Aldattınız Anadolu'yu

Yazarlar

İnsanların refleksi, sözünü değil özünü doğruluyor. Azıcık canları yanmasın, ateş olup kül ediyorlar etraflarını.

Sözde iyi niyetli melek gibi insanlar, azıcık bir sıkıntıda beşer sıfatını yaşıyor. Şaşsın da insan, bu kadar da şaşmasın!

Yaşın, toplumun, mekanın verdiği bir ağırlık olmalı... Tecrübe denilen olgu nedir acaba? Pişmez mi bu insanlar, olgunlaşmaz mı dünya ateşinde? Nice mûnis mekanlarda, gül cemalinde güller açan sözüm ona sûfi tipler, gösterişli kravatlılar, sanatsal fularlılar, fırsat geçince eline nankörlük yapıyor, kalp kırıyor, can yakıyor. Riyanın, gösterişin çepeçevre sardığı günümüz dünyasında, bu kadar kötü insanla karşılaşmamızın nelere mal olduğunu bilseler acaba bu kadar acımasız ve umarsız olabilirler mi?

Şefkatim tükeniyor, güzelliğim gidiyor, tadım kaçıyor, bakışım değişiyor, kötü insanlar yerle bir ediyor insanlığımı. İnancımı kaybettim, güzelliğe dair umudumu yitirdim. Kötülüğünüz bizi daha kötü ediyor. Savunmasız kalınca kırılıyorsun, değişiyorsun zira.

Anadolu insanının saflığı metropolde aldanıyor. Gözü açık olan, uyanık olan herkes, ilk fırsatta çomak sokuyor. Nasıl bu hale geldiniz? Bizim memlekette bu düzenbazlıklar bilinmez. Şu yaştan sonra ben nasıl işleyiş göstereyim bu düzene. Reaksiyonlarım uyuşuk kalıyor cambazlığınız karşısında.

Doğma büyüme buralı değilim, geldik köyden şehre diyen hesap; iki yıldır yaralıyız. Yetişemiyorum hızınıza. Biz, "Mal da yalan mülk de yalan, var biraz da sen oyalan!" beyitiyle büyüdük. Televizyon programlarında izledik sizi, feyz aldık. Ama yakından bakınca gözlerinizdeki alev içimizi yakıyor. Oysa ne güzel insanlarsınız; elinize mikrofon alınca! Ne güzel insanlarsınız; kamera önünde boy verince! Makyajınıza aldandık. Sahte yüzünüze inandık.

Sözleriniz nasıl bu kadar derinden çıkıyor mikrofonda? Nasıl içtensiniz? Sahi nasıl büründünüz bu samimiyet rolüne? Sizlerden korkulur! Samimi rolünü yapabilen insanlardan kork dedi okuduğum kitaplar. Aldattınız Anadolu'yu! Aldattınız insanları.

Sanatınız, edebiyatınız, dininiz, siyasetiniz hepsi yalan! Varınız yoğunuz para, şan, şöhret, makam!

Yorum Yap
Yorumlar
 • Mustafa Güzel

  Yüreğine kalemine sağlık üstad

 • Tulay Sari

  Cok cesurca bir yazi=)

 • Gülüm Şaz

  Çok güzel bir anlatım.

 • Ceylan Bayram

  Elinize aklınıza sağlık

 • Zeynepp

  :( o değilde yeni nesile üzülüyorum. Bu dünyaya yeni doğan o korpeciklere.yureginize saglik

 • Şükran Kaçmaz

  Çok güzel deginmissiniz toplumun yarasına.. iki yüzlü maskeli insanlarla yaşıyoruz maalesef...insanlara şüpheyle bakar olduk..guven desen kimseye güvenmiyoruz.. ve gün geçtikçe de samimiyetimizi safligimizi ictenligimizi kaybediyoruz..degisiyoruz değişmek zorunda kalıyoruz maalesef...:(

 • Şule Aşkın

  Şu sıralar yaşadığım sıkıntılar ve üzerinde çokça düşünüp ama bir çözüm bulamadığım şeyler... Insanlar bu kadar da şaşmasa keşke...???? Rabbim bizleri şaşırtmasın Insallah.

 • Deniz

  Yüreğinize sağlık ne güzel dediniz

 • Nilgün

  Elinize sağlık allah her dayim ufkunuzu açık etsin Rabbim

 • Ayşe Sevinç

  Ne de güzel anlatmışsınız. Bütün bu yazdıklarınıza katiliyorum. İnsanoğlu nefsini terbiye etse bu dünya da cennet olur.

 • Hulya Konukseven

  Harikasiniz yureginize gonlunuze saglik guzel insan

 • Remila

  Tam onikiden tespitler. Aynen katılıyorum.????????????

 • İbrahim Şahin

  Üstadım öncelikle kaleminize ve yüreğinize sağlık. Değindiğiniz konu hakikaten bizleri çok üzmekte hatta bazen bu tarz kişiler bir yere geldiğinde hiç gitmeyeyim benim aklımda ve gönlümde tv'deki gibi kalsın yanılmak, yanıltılmak istemiyorum diye gidesim gelmiyor. Dünya malına tamah etmeyen insanların duygularını sizinde dediğiniz gibi gözlerindeki alevle yakmaktalar,ne ara bu hale geldik demekten usanır olduk. Onun için uzak duruyoruz çoğu şeyden. Rabbime şükürler olsun ki sizin gibi güzel kardeşlerimiz, büyüklerimiz sayesinde yine de güzellikler var diyerek harap olmaktan kurtuluyoruz. Yazılarınızın devamını bekler en kalbi muhabbetlerimle selamlar, Rabbimin selamı ve muhabbeti ve saadeti üzerinize ve üzerimize olsun.

 • Meltem Acar

  Tek kelimeyle "harika" 15 gün önce çok sevdiğim şu an sesini bile duymak istemediğim bir insanın son günlerde ki durumunu özetler nitelikte olmuş...

 • Leyla Aydın

  Ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi; insan zihniye dalga geçenlerin asıl derdini sundunuz.... Rabbim vicdanıyla hareket edenleri eksik etmesin bizlerden....

 • Rukiye Soylu

  Bizi aldatan bizden değildir....hadisi şerifini anlatmışsiniz.
  Değişen Dünya değil bizlerin hayata ve olaylara yüklediğimız anlamlardir, vahiy aklı olana akılda kamil mü'minde oda öğrendiği bilgiyi Kur an ve sünnet ışığında aklını maddi ve manevi anlamda kullanmamizi Allah XC nasip etsin yolunuz açık olsun Vesselâm....

 • Ravza Akdemir

  İnsan karşılaştığı herkesi kendi gibi sanınca.. Sonuç hüsran. Belki birgün iyi olur demekten dua etmen başka yol yok.Herkes kendini haklı sayıyor, haksız yok.. Ben tamam sen haklısın demeyi seçtim. Çünkü yoruluyor insan. Yoruyorlar. Çook. Zamanın, çağın getirdiği sorunlar bunlar çaresi yok. Farkında olup kendini kurtardın-kurtardın. Ötesi yok.

 • Prayer Boylieber

  Kaleminize sağlık! Böyle insanları görmek sahiden bizi de kötü yapıyor, inancımızı, güvenimizi sarsıyor. "Daha önce şu şöyleydi acaba bu da böyle midir?" diye düşünmemize sebep oluyorlar. Rabbim affetsin.

 • Büşra Sarıkoç

  Tam tadında şehir hayatı büyük şehirlerin olayları... Söylenecek sözlerin hepsini söylemişsiniz ağzınıza sağlık

 • Yıldız Bayar

  Yüreğinize sağlık

 • Sevda Gürbü

  Yüreğine sağlık Bilal İşgören Abi gerçekten öyle herşeyi paraya mülke dönüştürdüler samimi içten kalmadı herkes birbirinin kuyusunu kazıyor vay halimize zalim mazlumu eziyor herkesin işi para olmuş paran olunca kıralsın olmayınca zavallı Allahım ne günlere kaldık

 • Ayfer

  Ne arıyorsan kendinde ara kardeşim. Kendine bakmayıp etraftaki hatalarla meşgul olduğun sürece aldanırsın ve zamanını israf eder hatta iflas edersin Allah muhafaza. Kardeşçe,acizane fikrim.

 • Ferudun Özdemir

  Harika bir yazı Bilalim....Yüreğine sağlık....

 • Ali Baykan

  Emeklerinize sağlık Rabbim hidayet nasip eylesin o görünmez yüzlere

 • Hatice Karatoprak

  Çok güzel dile getirmişsiniz ağzınıza sağlık...

 • Zehra Okan

  Sözleriniz nasıl bu kadar derinden çıkıyor mikrofonda? Nasıl içtensiniz? Sahi nasıl büründünüz bu samimiyet rolüne? Sizlerden korkulur! Samimi rolünü yapabilen insanlardan kork dedi okuduğum kitaplar. Aldattınız Anadolu'yu! Aldattınız insanları.
  Allah doğruyu yanlışı iyiyi köyüyü ayırd edebilmeyi nasip etsin tüm milletimize.Yüreği temizdir milletimizin o yüzden her iyiyim,iyiliğinizi istiyorum diyene kanıyor.Firavun kılığına girmişleri kendileri gibi temiz sanıp kanıyorlar.

 • Ercanfath@yahoo.com.tr

  Teşekkürler. elinize, aklınıza sağlık. ulaşma imkanı olmayanların ulaşı oldunuz.

 • İpek Aksoy

  Şefkatim tükeniyor, güzelliğim gidiyor, tadım kaçıyor, bakışım değişiyor, kötü insanlar yerle bir ediyor insanlığımı. İnancımı kaybettim, güzelliğe dair umudumu yitirdim. Kötülüğünüz bizi daha kötü ediyor. Savunmasız kalınca kırılıyorsun, değişiyorsun zira.

 • Nursema Bulut

  bi anadolu çocuğu olarak benide etkiledi yazınız..

 • İlahiyatçı Hemşire

  ????????????

 • İsmail Hacıfazlıoğlu

  Durum ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi
  Aynen dediğiniz gibi biz onlar hep televizyondan izledik bunların hep güzel merhametli yüzünü gördük ta ki Yakından görüp gözlerinin Ateş püskürdüğünü anlayana kadar

 • Mehmet Candaş

  Birincisi yazının muhatabı belli değil ve abartılı olmuş. Herkesi zan altında bırakıyor bu nedenle çerçeve belli olsaydı ve kime ithaf ettiği belli olsaydı iyi olurdu.
  Yani ekrana çıkan herkesi zan altında bırakmış. Ekrana çıkan herkesin insanları aldattığını belirtiyor ve o insanlar zaten hala ekrandaki insanlara hayran.
  İkincisi biraz da baskalarini karalama üzerinden iyi insan olduğunu ortaya koyma çabası görüyorum yazıda. Yani çok iddialı yazmak ve karalamak demek aksi yönde de "çok iyi tecrübeli kandırmayan aldatmayan ideal ve olgun bir insanım ben" demektir ve bunu ispatlama çabasıdır.
  Üçüncüsü olgunluk üzerinden vurduğu insanları olgun olmayan bir dil ile vurup karalamiş. Zira olgun olsaydınız eleştirirdiniz ve muhatabıniz belli olurdu. Ama siz muhatap belli etmeden karalamissinz bu da menfi bir amacınızı belli ediyor.
  Ayrıca tecrübe için olgu demişsiniz. Tecrübe olgu dedir. Bence google den bi yazın olgu nun ne olduğunu.
  Tek tavsiyem iyi bir yazar olebilirsin ama o ce içinde ki.o meşhur olma hevesini ileriye çıkma hevesini kibrini atmalısın. Ve mütevazi olmalısınız.

 • Deniz Yunus

  Tebrik ediyorum Sizin gibi düşünen kardeşlerimizi görünce umudumuz artıyor

 • İclal Sönmez

  Yüreğine sağlık mevlam istikamet nasip etsin inşallah...

 • Adem

  Kimsenin kimseyi aldattigi yok. Sen nasilsan onlarda oyle. İnanacagin seyler degisiyor sadece. Guzel cumleler ama ne sorunu tanimlamissiniz ne de cozum onerisi var.. aldatilanlar ne yapacak sayin yazar, aldatildigiyla kalacak ve aldatilmadiklarina inanmaya devam edecek.

 • Gülden Süngür

  Yüreğinize sağlık çok güzel yazmışsınız ancak bu özet olmuş çok daha fazlası var sizlerde,bizlerde,Anadolu'da. Kaleminiz ve siz dert görmeyin inşallah.

 • Mahza Asrevya

  Mana olu bir analiz.Bu metalaşan zamanda,modalaan tüketim alışkanlığında anlama ne çok ihtiyaç var.
  Kaleminize,yüreğinize sağlık.

 • Veyselkarani Karaköse

  Allah razı olsun Vay müslümanların haline

 • Hasan Altun

  Bu keşmekeş ikiyüzlü riyakar TV. Sovmenlerini ve dost geçinen menfaat cambazlarinin tarifini yap deseler daha güzel anlatılamaz diye.aklina beynine kalemine yüreğine sağlık.

 • Serpil Altun

  Yok simdi bilal cigim...soyle de anlatmaya calisayim
  Gercekten hemen her gonlun kirik oldugu, biri birimizden dargin yarali oldugumuz kirginda olsak darilsakta bu bilip bilmeyerek olusan acilara bir cozumde bulamadigimiz her birimizin dert lerine deyinmis sin yazinda...
  Fakat yorum cu kardeslerimiz in bazilari ayni yarayi yine bir yanlis algiyla kanatmaya devam etmisler buna cok uzuldum...
  siz neyi dile getiriyorsunuz neler anlasiliyor
  Tabiki de kiyi kentlerimizle orta anadolu insanimizin mizaci cok daha farkli...
  buna katiliyorum. Bayagi bir irk ve bundan dogan karisik nesil e sahibiz...biz bir millet ce...
  ama asla da diyemeyiz ki turkiyenin yada bir soy isminin irk ve soy agacini toparlamaya kalkissak, ornegin ben tam osmanli torunu benim diye idda edemem.
  osmanli dan bile kalan bir avuc anadolu insani bile bunu idda edemez maalesef...
  cunki taa peygamberimiz muhammet mustafanin, savaslarindaki bize kalan emir ve sunnet, savasta (karsi taraf) tan -kadin- yasli ve cocuklarin (oldurulmemesi) emredilmis o zamanin musammasi korumasi sefkati ve merhameti ile, sevgili peygamberimiz bu savas kanununu boyle emretmis ve uygulamis. Tabikide bu sunnet her musluman ulke iktidarinin savas kanunu olmus... bu kadarini aciklaya bilirim...
  diger mevzuuya donersek, eger gurur luca sevinclice ben osmanli evladiyim diyebilmek icin, Kemal Atataturk umuzun su guzel sozunu ele alalim....
  ASIL BIR INSANIN KENDINDEN DOGAR.
  kelimesini insa-ALLAH runumuza ve benligimize yerlestirelim ve ne guzel sozler ne guzel helimiz ikramimiz ve sabrimizla guzel sek ge dahada guzelleselim umit ve umutlar sevincler hatta guven sacalim cevremiz e inssallah biri birimizden emin olalim huzur bereket ve nice birlikteliklerle yasayalim insa-ALLAH...

 • Şefika Türkmen

  Şefkatim tükeniyor, güzelliğim gidiyor, tadım kaçıyor, bakışım değişiyor, kötü insanlar yerle bir ediyor insanlığımı. Bende bu cümleyi beğendim.????

 • Şule Örs

  Maalesef öyle sevgili kardeşim. Eğer insanlar biraz edebi, ahlakı,ahiret hayatının var olduğunu bilseydi dünya malının hırsına kapılmazdı.Yazılarınızı okuyorum gayet güzel konulara değiniyorsunuz. Bazı konularda fikirlerinize ka4ılmasam da saygı duyuyorum. Eline ve yüreğine sağlık.

 • Meyse Mentese

  Cok hsklisiniz cok dogru anlstmissiniz yureginize saglik

 • Gunnaz Yesil

  Cok begendim..cok iyi noktalara deginmisiniz tebrik ederim????

 • Firuze Mavili

  Gerçekten çok çok mükemmel bir yazı kaleme almışsınız.
  Duygularımızın tercümanlığı ancak bu kadar güzel kağıda dökülebilirdi.Allah kelamınıze zeval vermesin. Bir sonraki yazınızı heyecanla bekliyoruz????

 • Gülizar Eren

  Bilal bey her halde zaman ben anlamadım insan para için insanlığın dan vaz gecermi

 • Neslihan Duyar

  Ne zaman düşecek o maskeniz... Aldattınız Anadolu'yu yüreğinize sağlık Bilal bey

 • Merve

  Yüreğinize sağlık tebrikler

 • Adem

  Farkli haber sitelerinden yorumlar okudum hepsi kes kopyala yapistir. Iftiralar hakaretler edep disi ifadeler. Ilk defa bu siteden yorum okudum tum yorumculari tebrik ediyorum elestiri dozunda begeni dozunda. Tesekkurler