ABD Başkanı Trump'tan ırkçı saldırılara sert tepki! "Bu çok yönlü şiddet, nefret..." - Dünya
24℃
İstanbul
23 Ağustos 2017
Virginia'da otomobil saldırısı...

ABD Başkanı Trump'tan ırkçı saldırılara sert tepki! "Bu çok yönlü şiddet, nefret..."

ABD Başkanı Donald Trump, Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrindeki 1 kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı otomobilli saldırının ardından bir açıklama yaparak ırkçı gösterileri ve saldırıyı "en sert dille" kınadı.

Dünya
ABD Başkanı Trump'tan ırkçı saldırılara sert tepki! "Bu çok yönlü şiddet, nefret..."

Trump, düzenlediği basın toplantısında, Charlottesville şehrinde ırkçılar ve karşıtları arasında çıkan olaylara tepki gösterdi.

Şiddet ve nefretin kabul edilemez olduğunu belirten Trump, "Yaşanan bu çok yönlü şiddet, nefret olaylarını en sert dille kınıyoruz, çok kötü." ifadelerini kullandı.

Irkçı gösterilerin ABD'de yeni bir gelişme olmadığını kaydeden Trump, "Bu sorun ülkemizde uzun zamandan beri yaşanıyor. Sadece Donald Trump ya da Barack Obama dönemine ait değil." dedi.

Trump, sorunların eskiye dayandığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu ülkenin yaralarını sarmalıyız. Bu yaraların tarihi çok eski zamanlara dayanıyor. Herkes bu sorunların çözümünü istiyor ve biz de bu sorunun bir an önce çözümü için her türlü adımı atacağız."

Öte yandan, basına yansıyan haberlerde, Charlottesville'de ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürülmesi sonucu bir kişinin öldüğü, 34 kişinin yaralandığı ve yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Şehirdeki, ırkçılar ve karşıtları arasındaki şiddet olayları devam ediyor.