89. Oscar’da en iyi erkek oyuncu ödülünü kim alacak?

Ayla İbar

  • »

Casey Affleck? Ryan Gosling? Denzel Washington?

“En İyi Erkek Oyuncu” adaylığında Casey Affleck (Manchester by the Sea/Yaşamın Kıyısında), Andrew Garfield (Hacksaw Ridge/Savaş Vadisi), Ryan Gosling (La La Land/Aşıklar Şehri), Viggo Montensen (Captain Fantastic), Denzel Washington (Fences) isimleri yer alıyor. Bu adaylar içinde Jesse Eisenberg (Cafe Society), Christian Friedel (Hitlere Suikast/Elser–13 Minutes) olsa daha güzel bir liste olurdu.

Casey Affleck (Manchester by the Sea/Yaşamın Kıyısında): İyi işlenmiş bir senaryo içinde Casey Affleck’in oyunculuğu parıldıyor. O kadar etkileyici ve inandırıcı ki o olmadan filmin tüm özellikleri kaybolacak gibi. İzlenesi müthiş bir oyunculuk performansı sunuyor.

Andrew Garfield (Hacksaw Ridge/Savaş Vadisi): İnandırıcılıktan uzak bir senaryo yapısında role çok uygun, olması gerektiği gibi başarılı bir performans sunuyor. Hatta filmin can damarı da bu oyunculuk demek mümkün.

Ryan Gosling (La La Land/Aşıklar Şehri): 2017 Oscar’ına damga vuran La La Land’de Ryan Gosling’in göz alıcı performansından bahsetmemek mümkün değil. Rolüne çok uygun, rol eşi ile uyumlu, inandırıcı, etkileyici, akılda kalıcı bir performans sunuyor.

Viggo Montensen (Captain Fantastic): Bilindik bir konu içinde çok başarılı çocuk oyuncu kadrosu eşliğinde biraz abartılı denebilecek bir performans sunuyor.

Denzel Washington (Fences): Dramatik bir olay örgüsü içinde sorunlu, kompleksli, bencil ve kötü bir babayı, kocayı canlandırıyor. Empati kuramadığınız bu karakterin canlandırılmasında Washington’ın emeğini, gayretini gözlemleseniz de abartılı ve tiyatral bir performans sergiliyor.

“En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” adaylığında Mahershala Ali (Moonlight/Ay Işığı), Jeff Bridges (Hell or High Water/İki Eli Kanda), Lucas Hedges (Manchester by the Sea/Yaşamın Kıyısında), Dev Patel (Lion), Michael Shannon (Nocturnal Animals/Gece Hayvanları) isimleri yer alıyor. Keşke bu listede Simon Helberg (Florence/Florence Foster Jenkins) da olsaydı.

Mahershala Ali (Moonlight/Ay Işığı): Senaryo içinde karakteri başarılı canlandıran, inandırıcı bir performans sergiliyor.

Jeff Bridges (Hell or High Water/İki Eli Kanda): Western havasında olan filmde tecrübeli polis şefini zaman zaman abartıya uzanan bir oyunculuk performansı ile sergiliyor.

Lucas Hedges (Manchester by the Sea/Yaşamın Kıyısında): Senaryo içinde müthiş başrol performansının yanında tüm oyunculuklar biraz gölgelense de Hedges filmdeki karakterini iyi canlandıran bir performans sergiliyor.

Dev Patel (Lion): Dünyamız sorunları içinde gerçek bir karakteri, dramatik hayatını başarılı, akıllarda kalıcı bir performansı ile gösteriyor.

Michael Shannon (Nocturnal Animals/Gece Hayvanları): Bir modacının estetik bakış açısıyla karşımıza çıkan farklı senaryo içinde kötü bir karakteri müthiş denebilecek bir performans ile canlandırıyor.