Ünlü yazar John Berger hayatını kaybetti. John Berger kimdir? - Kültür Sanat
36℃
İstanbul
20 Eylül 2017
Sıcak Gelişme!

Ünlü yazar John Berger hayatını kaybetti. John Berger kimdir?

90 yaşındaki İngiliz yazar ve eleştirmen John Berger hayatını kaybetti. İşte John Berger kimdir? İşte detaylar detaylar...

Kültür Sanat
Ünlü yazar John Berger hayatını kaybetti. John Berger kimdir?

Sanat yaşamına ressam olarak başlayan ve daha sonra sanat eleştirmenliği de yapan dünyaca ünlü İngiliz yazar John Berger, 90 yaşında hayatını kaybetti. "G." adlı kitabıyla, dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan "Man Booker Prize"ı 1972 yılında kazanan Berger, "Golden PEN" ve "Petrarca-Preis" ödüllerine de layık görüldü. "G."nin yanı sıra "Görme Biçimleri", "Yedinci Adam", "Düğüne" gibi önemli eserlerin de sahibi olan John Berger, çağın en etkili yazarlarından biri olarak gösteriliyordu.

JOHN BERGER KİMDİR?

John Berger (5 Kasım 1926, Londra-2 Ocak 2017) İngiliz yazar, sanat eleştirmeni. G. isimli romanı 1972'de Man Booker Ödülü'nü kazanmıştır.John Berger, mesleki kariyerine ressam olarak başladı. 1940'lı yılların sonlarına doğru Londra'da birçok sergiye katıldı. 1948-1955 yılları arasında sanat eleştirmenliğinin yanı sıra, resim dersleri de verdi.

İngilizce yazan en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olarak tanınır. Senaryo yazarlığı ve belgesel yazarı olarak da tanınır. Bunun yanı sıra, romancı kimliği de vardır. İlk romanı Zamanımızın Bir Ressamı (A Painter of our Time) 1958'de yayımlandı.

Şanslı Adam (A Fortunate Man)

Sanat ve Devrim (Art and Revolution)

Görme Biçimleri (Ways of Seeing)

Yedinci Adam (A Seventh Man)

Picasso'nun Başarısı ve Başarısızlığı (The Success and Failure of Picasso)

G.

Ve Yüzlerimiz, Kalbim, Fotoğraflar Kadar Kısa (And Our Faces, My Heart, Brief as Photos)

Fotokopiler (Photocopies)

Düğüne (To the Wedding)

Kral (King)

A'dan X'e & John Berger Tarafından Kurtarılmış Mektuplar