2:22 (2017)

Ayla İbar

  • »

Tür: Gerilim / Yapım: Amerika / Yönetmen: Paul Currie

“Her gün saat 2:22 de hep aynı olaylar, bu zaman çarkı bizi nerelere götürecek?”
Dylan (Michiel Huisman), New York hava limanında trafik kontrolden sorumlu bir çalışan, performansı ile kariyerinde zirveye adım adım ilerliyor. Bir gün gördüğü halüsinasyon ile dikkati dağılıyor, birkaç dakika gecikme ile az kalsın iki uçağın çarpışmasına sebep olacakken son anda durumu düzeltiyor. Ancak bu halüsinasyonlar, her gün aynı saatte 2:22 de devam ediyor. Öyle noktalara geliyor ki aynı olaylar aynı saatlerde gitgide müdahale edilmesi zor olan olaylara sebep olmaya başlıyor. Zamansal girdaptan kurtulmak ve zamanı tekrar kontrol altına alabilmek nasıl mümkün olacak? Bu gerilimli günlerde yeni tanıştığı ve hemen âşık olduğu sarışın güzel Sarah (Teresa Palmer) ile birlikte gizemlerle çevrili yaşanan olaylar bizi finale kadar taşıyor.

Nathan Parker ve Todd Stein tarafından kaleme alınan senaryo; ilginç bir hikâyeyi romantik, gerilim, fantastik türleriyle yoğuruyor. İnsanların tek düze yaşantılarını, kariyer için beklentilerini, sevdikleri işleri yapamamanın zorluklarını işlerken zamanın kıymetini hissettiriyor. Rutin giden hayatınızın bir anda nasıl değişebileceğini, kontrolden çıkabileceğini, o beğenmediğimiz rutini nasıl arayacağımızı hissediyoruz. Ayrıca tarihin önemini ve her zaman tekerrür ettiğini tekrar fark ediyoruz.

Aşka, sevgiye, tutkuya insanların ne kadar ihtiyaç duyduğunu anlıyoruz. Fedakârlık her aşk için geçerli mi? Her şey göründüğü gibi mi? Hayatımız hep rutin de kalmak zorunda mı? Hayatımıza farklılıklar katmak bizim elimizde mi? Kendimizi bunları sorgularken buluyoruz.

Senaryonun yanı sıra bazı sahneler akıllarda kalmayı başarıyor. Özellikle “uçaklar”, “ışık oyunları”, “bale gösterisi”, “hologram” sahnelerindeki efektler, mekân tasarımları, çekim açıları, ışıklandırma dikkat çekiyor. Özellikle ışık oyunlarındaki rakamlar, satırlar, şekil ayrımları ve efektleriyle Oscar’lı “Akıl Oyunları” (Beautiful Mind) ya da yakın tarihli Hesaplaşma (Accounted) filmlerini anımsatıyor.

Bir hologram içindeki süzülüş, gezinti, ise sanki Mumya filmlerinden fırlayan eski mistik görüntüleri yaşatırken, bale gösterisi sahne sanatının güzelliklerini izleyicilere taşıyor.

Bunların yanı sıra oyuncu kadrosunda; filmlerde birçok karakterle özdeşleşmiş oyuncular yerine yeni yeni tanınmaya başlayan, henüz kariyer planlamasında tırmanışta olanların tercih edilmesi de belki senaryoya dikkati toplamak için yapılmış. Sanki doğru bir seçim de olmuş, böylece hikâye hep ön planda kalmış. “Osmanlı Subayı”, “Davet”, “Ölümsüz Aşk” gibi filmlerden tanınan Michiel Huisman ve “Aşkın Seçimi”, “Savaş Vadisi”, “Garez 2”, “Sıcak Kalpler” filmlerinden hatırladığımız Teresa Palmer başrollerdeler.

Filmin yönetmen koltuğuna baktığımızda Paul Currie karşımıza çıkıyor. Currie 1968 Avusturalya doğumlu hem kendi ülkesinde hem de Amerika’da çalışmalar yapan yönetmen ve yapımcı. TV filmleri, belgeseller, sinema filmleri yapıyor. 2:22 filminin ilk senaryosu ile karşılaşmasını da şöyle ifade ediyor: “Bu, yönetmen olarak DNA’ma işlenmiş bir hikâye, dedim”.

Yine gelelim 2:22 filminin detaylarına; romantizm düşünsel bir gerilim ile birlikte vurgulanıyor. Aşk, fedakârlık, tutku, zamanda yolculuk, tarih, spritüal olaylar derken gerilim ile sürüklenen bir yapı. Ancak filmin can damarı olan AŞK sanki tam olarak işlenememiş. Aşk hissini “Kelebek Etkisi” filminde duyduğumuz gibi yaşayamıyoruz. Eksik kalmış ya da tam oturmamış ya da zenginleştirilmemiş hikâye sık sık tekrara ihtiyaç duyuyor ve bu da devinimi ağırlaştırıyor.

Özetle; senaryo enteresan bir konuyu ilgi çekecek türleri bir araya getirerek işliyor. Belki biraz detaylandırılsa, yan karakterler ve olaylar yeterince zenginleşse ve en önemlisi romantizm, aşk duyguları hissedilebilir, devinimi daha yüksek tekrarı az olsa unutulmaz filmler listesinde hemen yerini alabilecek bir film olabilirmiş. Ama yine de farklı, sıra dışı bir senaryoyu, görsel efektleri görülmeye değer. Keyifli seyirler.