152 kişinin zehirlendiği olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı! Zehirli gaz da belli oldu... - Yaşam
21℃
İstanbul
26 Eylül 2017
Siirt Valiliği'nden flaş açıklama...

152 kişinin zehirlendiği olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı! Zehirli gaz da belli oldu...

Siirt'in Aktaş Köyü'nde 152 kişinin zehirlenmesine yol açan zehirli varil olayı ile ilgili 2 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Valilik, zehirlenmelere sebep olan kimyasal maddenin ise klor gazı olduğunu belirtti...

Yaşam
152 kişinin zehirlendiği olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı! Zehirli gaz da belli oldu...

Siirt merkeze bağlı Aktaş Köyü sakinlerinden 3 kişi köyün dışında boş arazide buldukları bir varili köye getirip vanasını açtı.

siirt

Varilden köye yayılan gaz nedeniyle aralarında çocukların da olduğu 152 kişi zehirlendi.

Köylülerden 92'si hastanelerde tedavi altına alınırken, 60 kişi de Aktaş Köyü dışına kurulan Kızılay çadırında gözetim altına alındı.

siirt2

Siirt Valiliği olayla ilgili olarak 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Valilik zehirlenmelere yol açan varille ilgili bir kişinin de arandığını bilgisini paylaştı. Açıklamada zehirlenmelerin klor gazı nedeniyle olduğu da belirtildi...

2 GÖZALTI 1 KİŞİ ARANIYOR

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Olayın öğrenilmesiyle birlikte tüm ilgili kurumlar harekete geçirilerek, Aktaş Köyü'nde gerekli tedbirler alınmıştır. Yapılan inceleme ve araştırma sonucu, köy halkından C.Ç, C.C, A.K isimli şahıslar Kurtalan İlçe Belediyesinin su deposu mevkiinde buldukları klor tankını alarak köye getirdikleri ve merak sonucu vanasını açtıkları anlaşılmıştır. Vanası açılan tanktan yayılan klor gazından kısa sürede köy sakinleri etkilenmiştir. Tedbir amaçlı tahliye edilen köylüler saat 01.00 sıralarında tekrar köylerine dönmüşlerdir. Şüpheliler C.Ç. ve A.K. yakalanmış olup, C.C.'ye ulaşılmaya çalışılmaktadır. Konu ile ilgili Siirt Cumhuriyet Savcılığı'nca başlatılan soruşturma devam etmektedir.".