15 Temmuz'da neden sela okundu? / Sela neden okunur? / Sela ne zaman okunur? / Sela'nın meali nedir? - Gündem
17℃
İstanbul
24 Ağustos 2017
Bütün gece yankılandı...

15 Temmuz'da neden sela okundu? Saat tam 00.13'te...

15 Temmuz selaları Diyanet’in açıkladığı üzere 81 ilde tüm camilerden okundu. Sela neden okunur? 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran tehdit girişiminde en çok dikkat çeken olay Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan ilanda tüm camilerde ezan ve Selâ okunması oldu. 15 Temmuz'da neden sela okundu? Tüm yurt genelinde her camide peş peşe ezan ve Selâlar okunmuştu. Sela ne zaman okunur? Sela neden okunur?

Gündem
15 Temmuz'da neden sela okundu? Saat tam 00.13'te...

15 Temmuz selaları Diyanet’in açıkladığı üzere 81 ilde tüm camilerden okundu. Sela neden okunur? 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran tehdit girişiminde en çok dikkat çeken olay Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan ilanda tüm camilerde ezan ve Selâ okunması oldu. 15 Temmuz'da neden sela okundu? Tüm yurt genelinde her camide peş peşe ezan ve Selâlar okunmuştu. Sela ne zaman okunur?

Sela neden okunur? 15 Temmuz’da sela okunmasının ardından sela neden okunur sorusuna yanıt aranmaya başlandı. 15 Temmuz gecesi tüm Türkiye'yi ayağa kaldıran darbe girişiminde en çok dikkat çeken olay Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan ilanda tüm camilerde ezan ve selâ okunması olmuştu. Tüm yurt genelinde her camide peş peşe ezan ve Selâlar okunmuştu. Darbe girişiminin yıldönümünde de 00.13 itibariyle tüm Türkiye’de sela okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığınca "Ezanları Susturan Darbelerden, Darbeleri Susturan Salalara" şiarıyla düzenlenen programlar çerçevesinde, hain darbe girişiminde millete ihanete karşı birlik ruhu aşılamak ve manevi bir güç sağlamak için okunan selalar, dün gece Türkiye genelinde 90 bin camide tekrar okundu.

Öte yandan bu gece cami ve minarelerin ışıkları sabah namazına kadar açık tutuldu.

cami_3

SELA NEDEN OKUNUR?

Selâ, bir haberleşme yöntemidir. Selâ, mahiyeti unutulmuş çok incelikli bir gelenek. Selâ çok içlidir ve dinleyene hüzün verir. “Selâ” dinî mûsikî kavramı olarak okunan davet anlamını içerir. Okunuş şekline ve içeriğine göre mü’minlere bir ibadeti hatırlatmak veya bir olayın haberini vermek manasında da kullanılır.

Selâ birliğe çağrı ve uyanın yöntemidir. Halka saldırı girişimi üzerine de hem tepki hem haber verme amacıyla selâlar okunuyor. "Sela, Anadolu'nun kutlu nefesidir" Bu topraklar Hz. Muhammed'e saygının bir sonucunda 'cihan imparatorluğu' namı ile anılır olmuşlar. Ona gösterdikleri saygı, bizim irfanımızdan kaynaklanmış. Sadece dinin salt kuralları değil aynı zamanda kalbi birlik beraberlik boyutunu yaşayan Anadolu Müslümanları bu boyutu yüzyıllar boyunca oluşturdukları medeniyetle İslam’ın irfan boyutunu da yaşamaktadırlar. Cuma Günleri Cuma Ezanından önce ve Perşembe günleri yatsı ezanından önce okunarak Cuma Namazını hatırlatır. Ayrıca Sela Bir kişinin öldüğünün haberinin verilmesinden öncede okunabilir.

Sela ve anlamı

"Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!"

Meali

"Ey Allah'ın Resûlu, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Habibi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Arşının Nuru, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Mahlukatının Hayırlısı, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Öncekilerin ve Sonrakilerin Efendisi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Hamd Alemlerin Rabbi Olan Allah İçindir!"